عروسی مارکت - مرجع اطلاعاتی کامل برگزاری عروسی در شهر تهران

حلقه نشان

سه شنبه، 11 مهر 1402 - 13:23

در خانواده های سنتی ایرانی، بسیاری از ازدواج ها به شکل سنتی و با معرفی خانواده ها شکل می‌گیرد.

در چنین مراسمی پس از اینکه خانواده داماد جواب مثبت یا به اصطلاح بله را از خانواده عروس گرفتند؛ برای اینکه حالت رسمی تری به انتخاب خود داده باشند در جلسات آتی یک انگشتر را به عنوان نشان کردن دختر برای او تحفه می‌آورند که به آن انگشتر نشان می‌گویند.

دختر خانم این هدیه را به نشانه اینکه در آستانه تاهل قرار دارد، در انگشت می کند. اما حلقه ازدواج در مراحل بعدی و به انتخاب خود عروس تهیه می‌شود.

در آستانه تاهل، عروس خانم انگشتر نشان را در انگشت خود می‌کند.

حلقه ای که امروزه در تمام دنیا هنگام ازدواج، زن و شوهر به دست هم می‌کنند برگرفته از حلقه مهر در آیین میتراییسم است. در این آیین بارزترین نشانه ی میترا که ایزد بزرگ است، حلقه مهر بوده که در بیشتر نقش های بجا مانده از میترا در دست وی دیده می شود.

میترا، ایزد مهر و محبت و پیمان بوده و بیشتر از سه هزار سال پیش کسانی که در ایران پیمان زناشویی می‌بستند، آن را به نشانه ی پیروی از میترا به دست می‌کردند و با اینکار هم ارادت خود را به میترا نشان می دادند، هم از او که ایزد مهر و پیمان است یاری می‌گرفتند تا همیشه بر سر پیمانی که می‌بندند، استوار باشند.

در بسیاری از نقش نگاره های هخامنشی و ساسانی نیز می‌بینیم که پادشاهی، حلقه ای را به دست کسی می‌دهد و یا از دست شخصی‌می گیرد. این نماد پیمان میان آنها و یا سپردن فرمانروایی سرزمین به دست کسی دیگر بوده است.

انگشتر نشان در انگشت عروس خانم

«مصریان باستان اعتقاد داشتند که یک رگ در انگشت چهارم دست چپ قرار دارد و مستقیما به قلب متصل است. آنها اعتقاد داشتند که با قرار دادن یک حلقه در این انگشت، علاقه بین آنها پایدار مانده و نمی‌تواند از نوک انگشت بگریزد.»

انگشتر نشان هدیه رسمی داماد به عروس خانم است.

از آنجاییکه انگشتر نشان نخستین هدیه رسمی داماد به عروس می‌باش، بهتر است که برای خرید آن وقت گذاشته شود تا خاطرات خوبی برای زوجین ایجاد نماید. خیلی خوب است که مادرشوهر و خواهر شوهر همراه با عروس خانومم برای خرید به بازار بروند و انگشتر نشان با سلیقه خود عروس خانم خریداری شود.

آقایان هم سعی کنند تا انگشتری را انتخاب کنند که خیلی ساده نبوده و رنگ و لعاب و طرح مناسبی داشته باشد. بنابراین باید حتما از قبل بودجه مناسب و کافی را برای خرید کنار بگذارند.

در حال حاضر انگشترهای فلاور و تک نگین بهترین گزینه برای خرید هستند. البته اگر به هر دلیلی بودجه کافی جهت خرید برلیان موجود نیست، می‌توان از نگین های کریستالی و سواروفسکی استفاده کرد.

حلقه نشان در انگشت یک دختر خانم

در انتها نباید از این نکته نیز غافل شد که هم دختر خانم ها و هم آقا پسرها باید با توجه به واقعیت روز جامعه (بخصوص وضعیت اقتصادی خانواده ها) سطح توقعات خود را تا حد معقول پایین بیاورند. در این موضوع عروس و داماد باید با همدیگر هم سو و هم دل باشند تا بتوانند زندگی زیبایی را در کنار یکدیگر آغاز کنند.

 
برچسب ها: