پنجشنبه، 06 آبان 1400 - 16:45

در قسمت سوم این مجموعه به بررسی عوامل بیرونی خیانت پراخته شد.

زمانی که به ما خیانت شد چه کاری انجام دهیم؟

اگر به ما خیانت شد نباید اصلا خود را مقصر بدانیم. ما با فردی در رابطه بوده ایم که از عزت نفس کمی برخوردار بوده است و این مشکل ما نیست.

کار دیگری که می بایست در زمان خیانت انجام دهیم برخورد درست و قاطع است. قاطع بودن به این معنی نیست که کیف خود را برداریم و برویم. قاطع بودن یعنی بررسی دقیقی انجام دهیم. شاید سوء تفاهمی بوجود آمده باشد. در بسیاری از مواقع اصلاً خیانتی صورت نگرفته و تنها عواملی در کنار هم باعث بوجود آمدن شک و شبهه شده است. ما در این زمان باید از افرادی که دارای صلاحیت هستند مشورت بگیریم.

اما اگر ثابت شد که طرف مقابل مرتکب خیانت شده است باید این فرد ثابت کند که از کرده خود پشیمان است.

مواردی دیده می شود که بعضی از افراد با وجود اینکه می دانند فرد مقابل به آن ها خیانت می کند باز هم در رابطه می مانند و زندگی با شک و کیفیت پایین را تجربه می کنند. تلاشی برای درست کردن این اوضاع ندارند و حتی به مشاوره هم مراجعه نمی کنند.

به این رفتار هم برخورد قاطع نمی گویند. ما باید برخوردی منطقی با موضوع خیانت داشته باشیم و نمی توانیم به راحتی از آن چشم پوشی کنیم. در مسئله خیانت ما باید به دنبال حل کردن مسئله باشیم نه نادیده گرفتن آن.

آیا باید به فرد خیانت کار فرصت جبران داده شود؟

فرصت جبران دادن به فرد خیانتکار کاملا به شخصی بستگی دارد که به آن خیانت شده، است. بخشیدن و چشم پوشی از اتفاق رخ داده کار ساده ای نخواهد بود؛ اما اگر فرد خیانت کار به اشتباه خود پی ببرد و همه تلاش خود را انجام دهد تا ثابت کند که از کاری که انجام داده پشیمان است بهتر است که به این فرد یک فرصت دوباره داده شود.

ازدواج عاقلانه و درست

جوان ها باید با دید باز و کاملا عاقلانه تصمیم به ازدواج بگیرند. تصمیم به ازدواج مهم ترین تصمیم زندگی هر فرد خواهد بود و بهتر است برای این تصمیم عجولانه و بدون تفکر اقدام نکنیم.

انتخاب یک رشته اشتباه و یا یک شغل اشتباه به ما چندان آسیب نخواهد زد و امکان جبران برای ما وجود دارد. اما تصمیم ازدواجی که به اشتباه گرفته شود در آینده بسیار مشکل ساز خواهد بود.

باید بدانیم که برای چه می خواهیم ازدواج کنیم. صرفا برای پول، برای زیبایی، برای موقعیت و ... تن به ازدواج ندهیم.

گاهی اوقات برای به دست آوردن یک فرد و یک رابطه تمام تلاش خود را انجام می دهیم؛ اما توانایی حفظ آن رابطه را نداریم. آیا شما وقتی نهالی را در باغچه می کارید، خودبخود تبدیل به درخت می شود؟ صد در صد جواب این سوال خیر است.

یک نهال برای اینکه به درخت تبدیل شود نیاز آبیاری، کود،هرس، رسیدگی و ... دارد. زندگی مشترک هم دقیقا مانند یک نهال است که ما تلاش می کنیم آن را به درخت تبدیل کنیم. به همین دلیل باید برای آن وقت بگذاریم به اندازه کافی به آن توجه و رسیدگی کنیم.

وقتی در زندگی با مشکلی مواجه می شویم باید در رابطه با آن مشکل مطالعه کنیم و از روشهای مختلف استفاده کنیم تا بتوانیم آن را برطرف کنیم. ما باید از زندگی خود دقیقا مانند یک نهال مراقبت کنیم.

متاسفانه در جامعه ما ازدواج به معنی تمام شدن کار است و افرادی که ازدواج می کنند فکر می کنند که دیگر نیازی به یادگیری و بالا بردن مهارت های زندگی خود ندارند. در صورتیکه این دیدگاه کاملا اشتباه است. افراد زمانی به مشاوره مراجعه می کنند که فاجعه رخ داده و آن نهال کاملا از بین رفته است. پس باید قبل از خراب شدن نهال به فکر زندگی خود باشیم.

مسئله ای که به پایداری زندگی خیلی کمک می کند یادآوری مداوم خاطرات شیرین زندگی است. خیلی خوب است که بخشی از دیوار های خانه جایی برای عکس های وازدواج و لحظات شیرین زندگی باشد. اینکه بتوانید لحظه های شیرین زندگی را مرور کنید مانند دیدن فیلم ها و لحظه های خاصی که در گذشته داشته اید، در پایداری زندگی بسیار تاثیر گزار خواهد بود.

متاسفانه ما همیشه از سختی های زندگی صحبت می کنیم و بیشتر وقت و انرژی خود را برای صحبت راجع به این موضوعات صرف می کنیم. موضوعاتی که اثر بسیار منفی در زندگی ما دارند و باعث ایجاد خستگی و یک نواختی زندگی می شوند. ما باید در تاریک ترین لحظه ها به دنبال روشنایی باشیم. ما باید در سخت ترین لحظه های زنگی با تکیه بر لحظات شیرین به مسیر خود ادامه دهیم. ما به عنوان یک زن و یک مرد باید فضای خانه را غرق در آرامش و شادی کنیم تا افراد خانه بعد از کار روزانه خانه را محلی برای استراحت بدانند و تمام تلاش خود را انجام دهند که زودتر به مکان امن خود برسند.

ثابت شده است که 80 درصد از خیانت ها ناخواسته اتفاق می افتد. فرد در فضای خیانت قرار می گیرد. چرا؟ چون در فضای منزل خود نبوده است.

سوال از مشاور

1- آیا قبول دارید که بیشتر افرادی که خیانت می کنند و خیانت می بینند به خاطر این است که آموزش درستی ندیده اند و نمی دانند دقیقا باید چه کاری انجام دهند؟

جواب: سوال کاملا به جا و درستی مطرح شد. آموزش نقش بسیار مهمی در رابطه با این موضوع دارد. آموزش از شیرخوارگی فرزند شروع می شود. ما باید از همان ابتدا آموزش را شروع کنیم و در رفتار خود دقت داشته باشیم. نباید زمانی که فرزند شروع به کاری اشتباه می کند بی دلیل ذوق کنیم و آن را تشویق کنیم. برای مثال وقتی فرزند در دوسالگی درب یخچال را خودش باز می کند باعث خوش حالی ما می شود و از این رفتار فرزندمان ذوق زده می شویم اما همین رفتار در 5 سالگی باعث ناراحتی ما می شود.

آموزش از مراحل اولیه زندگی تا 6 سالگی برعهده خانواده است. تا قبل از سنین مدرسه خانواده شخصیت فرزند را شکل می دهد. خانواده هایی که خود توانمند هستند و خانواده هایی که از تخصص خودشان استفاده می کنند و زمانی را برای مطالعه و پیشرفت مهارت های خودشان می گذارند بسیار موفق تر خواهند بود. مطمئناً فرزندان خانواده هایی که اهل مطالعه هستند و خانواده هایی که هیچ کتابی مطالعه نکرده اند بسیار متفاوت خواهند بود.

متاسفانه در جامعه ما شرم داریم که به واقعیت ها اشاره کنیم. خیانت واقعیت زندگی است و باید در رسانه ها به آن پرداخته شود.

پردازش درست، علمی و جامعه شناختی خیانت حق مردم است. حق کودکان ما است.

مطمئنا آگاهی در رابطه با خیانت جنسی برای فرزندان و نوجوانان چندان مناسب نیست؛ اما می توانیم در این سنین در رابطه با خیانت اقتصادی به آن ها اطلاعاتی ارائه دهیم. معنی امانت داری، عزت نفس، وفاداری را به آنها بیاموزیم. این موارد پایه زندگی هستند و حق هر فرزندی است که آنها را بیاموزد اما با این حال ما این موضوعات را به فرزندان خود آموزش نمی دهیم.

دائما در حال تولید فیلم هایی هستیم که فقط باعث پر کردن زمان کودکان می شود. در کشور ما از این تایم طلایی برای آموزش فرزندان به درستی استفاده نمی شود و خانواده مسئول جبران این اشتباه است.

2- فردی عکس خیانت همسر خود را در گوشی آن به چشم دیده است. تمام سعی خود را کرده است که همسر خود را ببخشد اما فردی که خیانت کرده است اصلا زیر بار نمی رود و حتی به همسر خود می گوید که تو وارد حریم خصوصی من شده ای و تو مقصر هستی نه من؟ الان این فرد باید چه کاری انجام دهد؟

وقتی فردی در رابطه خیانت می کند، مشکل بسیار حاد و سمی بوجود می آید اما اینکه آن فرد از لحظه خیانت خود عکس میگیرد و آن لحظه را ضبط می کند اوج وقاحت است. در این رابطه این فرد به هیچ وجه مقصر نیست و باید زودتر از این ها این موضوع را متوجه می شده است. شاید در آن زمان درصدی احتمال داشت تا این مشکل برطرف شود.

فردی که بدین شکل عمل می کند دارای عزت نفس بسیار پایینی است.

البته نمی توان با اطمینان کامل گفت که این مشکل قابل حل نیست ولی برای درست شدن این مسئله تلاش بسیار زیادی لازم است.

اگر قسمت چهارم این مجموعه را مطالعه و تماشا کردید، پیشنهاد می کنیم قسمت پنجم و پایانی این سری لایو اینستاگرامی را نیز حتما ببینید.

مشاوره رایگان

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، کافیست با ما تماس بگیرید. کارشناسان عروسی مارکت در کنار شما هستند.