پنجشنبه، 06 آبان 1400 - 16:50

در ادامه از قسمت چهارم این مجموعه، در این قسمت سعی می کنیم تا به سوالات مطرح شده از سوی کاربران پاسخ دهیم.

به فردی که از طرف همسرش خیانت شده است. همسر ایشان لحظه خیانت خود را توسط عکس ثبت کرده است و همه چیز مشخص شده است. در حال حاضر فردی که خیانت دیده چه کاری باید انجام دهد؟

درحال حاضر آن فرد باید اعتماد به نفس و آرامش خود را حفظ کند. هیچوقت نمی توان گفت که این اشتباه قابل بخشش است یا خیر. اما فردی که خیانت دیده دو راه دارد:

1- بخشش فرد مقایل در صورتی که آن فرد به اشتباه خود پی برده باشد و همه سعی و تلاش خود را انجام دهد تا اعتماد از بین رفته دوباره برگردد. البته این تلاش باید مشهود باشد.

2- عدم بخشش و شروع یک زندگی جدید که مطمئناً کار راحتی نخواهد بود و نیازمند زمان است.

خیانت از لحاظ اخلاقی اصلا درست نیست و باعث از بین رفتن برکت در زندگی می شود. یکی از دلایلی که جامعه به سمت قهقرا می رود همین مسأله است.

فردی که خیانت دیده اعتماد خود را نسبت به همه انسان ها از دست می دهد. با این مشکل چه باید کرد؟

این اصلا دلیل مناسبی برای عدم اعتماد به انسان های دیگر نیست. با مثالی ساده می توان این موضوع را توضیح داد. اگر فردی با ماشین شخصی خود تصادف کند آیا دیگر سوار ماشین نخواهد شد؟

خیر. اصلا بدین شکل نیست. ما اگر با ماشین خود تصادف کنیم و متوجه شویم که آن خودرو دیگر برای استفاده مناسب نیست سراغ خودروی دیگری خواهیم رفت. خیانت هم دقیقا بدین شکل است و فردی که خیانت دیده نباید اعتماد خود را نسبت به دیگر افراد از دست بدهد.

خیانت دارای بار منفی است. اما چرا افراد راجع به آن تحقیق نمی کنند و نمی خواهند در رابطه با آن اطلاعات کافی داشته باشند و از آن فرار می کنند؟

بسیاری از افراد راجع به موضوعاتی که می دانند اگر آنها را ببینند یا به آنها گوش دهند دچار عذاب وجدان می شوند، از آن فرار می کنند و سعی می کنند در مسیر آن قرار نگیرند.

سوالات کاربران

1- اگر فردی خیانت کرد و فرزند متوجه این موضوع شد، در این حالت فرزند باید چه کاری انجام دهد؟

فرزند در این حالت مظلوم واقع می شود و کار بسیار سختی دارد. فرزند باید با فردی که خیانت کرده است به مشاوره مراجعه کنند که اگر در مرحله ابتدایی است این موضوع اصلاح شود. اما اگر این خیانت ادامه دار است باید که کنترل شده و نباید تکرار شود.

باید به فرزند کامل توضیح داده شود و تلاش کنیم تا این مسأله حل شود.

2- در جامعه کنونی که روابط خیلی وسیع است آیا شک به خیانت درست است؟

نباید در رابطه مدام تجسس کنیم که آیا به ما خیانت شده است یا نه. این شک اصلا خوب نیست؛ زیرا خیانت اگر به مراحل پیشرفته برسد کاملا مشخص خواهد شد. اما اگر نشانه هایی دیدیم بهتر است که تردیدها از طریق گفتگو مورد بررسی قرار بگیرد. اگر روزی به ما خیانت شد و این عمل به ما ثابت شد آن وقت باید وارد مسئله شویم. شک به خیانت مانند این است که ما همه عمر نگران این باشیم که اگر روزی ورشکست شدیم چه کاری باید انجام دهیم. اگر روزی مریض شدیم چه اتفاقی می افتد. شک به خیانت دقیقا بدین شکل است و لذت زندگی کردن را از بین می برد.

3- فردی که به ما خیانت کرده است همسر من است و در حال حاضر در حال زندگی کردن زیر یک سقف هستیم. به دلیل اینکه دارای فرزند هستم نمی خواهم این زندگی را تمام کنم؛ اما هر بار که همسر خود را می بینیم آن خیانت برای من تداعی می شود. چگونه می توانم این اتفاق را فراموش کنم؟

بحثی وجود دارد تحت عنوان نشخوار فکری. این موضوع در همه سطوح وجود دارد. برای مثال فردی که از فرد دیگری ضربه اقتصادی خورده است و یا فردی اضافه کار خود را از رئیس دریافت نکرده است، در این حالت ذهن انسان دائم در حال نشخوار فکری است و به همه چیز با دید منفی می نگرد. ما باید تمام سعی خود را انجام دهیم تا بر این نشخوار فکری غلبه کنیم.

از تکنیک هایی که می توان از آنها برای غلبه بر نشخوار فکر استفاده کرد می توان به مطالعه، دیدن سریال و فیلم مناسب و ورزش اشاره کرد.

در پایان امیدواریم هیچکس در دنیا نه خیانت کند و نه خیانت ببیند؛ چون ما در جامعه از همه لحاظ تحت فشار هستیم و این خود ما هستیم که باید کاری کنیم که زندگی برایمان لذت بخش شود.

مشاوره رایگان

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، کافیست با ما تماس بگیرید. کارشناسان عروسی مارکت در کنار شما هستند.