سه شنبه، 26 مرداد 1400 - 11:08

بحث اختلاف سنی در زوجین

سن در ازدواج امری قابل توجه است، که آقای ناصر موفقیت در کتاب تجدد تشخیص و هویت خیلی کامل به این موضوع پرداخته اند.

انسان ها در موقعیتهای مختلف ازخودشان هویتهای مختلف بروز می دهند.

به نظر شما زن و مرد چند سال باید با همدیگر اختلاف داشته باشند؟

معمولا جامعه شناسان اختلاف سنی مطلوب برای ازدواج را بین 5 تا 7 سال می‌دانند ولی امار طلاق ها تا این لحظه نشان از این دارند که در ازدواج هیچ فرمول ثابتی وجود ندارد.

نمی توان با قاطعیت گفت که اگر آقا 7 یا 10 سال بزرگتراز خانم بود، همسن بود، خانم بزرگتر بود، خوشبختی به دنبال دارد. سن می تواند مقوله ای باشد برای جدل آفرینی. یعنی اگر افراد در سایر مقوله ها تقاهم نداشته باشند، سن و سال هم می‌تواند به آن اضافه شود.

اما یک سری واقعیتهای فیزیولوژیکی هم وجود دارند که می‌دانیم خانم ها بر اثر فرزند آوری و یا در اثر مسئولیتهای سنگینی که در زندگی بر عهده دارند، ممکن است در آینده مسن تر به نظر برسند. به عبارت سنتی خودمان زودتر شکسته شوند.

البته استثنائاتی هم است که  اگر خانمی باشد که از خودش مراقبت کند (مثلا با ورزش کردن، کنترل استرس در طول مشکلات و سختی ها) این اتفاقات ممکن ست برای او پیش نیاید.

مسئله خیلی مهم این است که ما به گفتگوهای دیگران چقدر اهمیت می دهیم؟

اگر ما در زندگی به این فکر کنیم که دیگران چه تصویری نسبت به ما خواهند داشت یا چه حرفی راجع به ما میزنند، باید بدانیم که دیگران همیشه در حال صحبت هستند. چه سن ما کم باشد یا زیاد، زیبا باشیم یا زشت، هیچ تفاوتی ندارد. بنابراین در موضوع سن و سال این معیار اهمیت دارد که تصور دیگران وحرف هاشون چقدر برای ما مهم هست. اگر به آن اهمیت ندهیم موضوع سن مقوله قابل توجهی نیست. ولی باید به پیامدهای آن توجه کنیم. اما اگر صحبت های دیگران برای ما مهم بوده و قرار باشد به آنها پاسخ دهیم، این موضوع مهم‌می شود.

در روانشناسی 3 سن مختلف داریم:

1- سن تقویمی (من متولد سال 55 هستم)

2- سن اجتماعی فرد

آیا در ارتباط با اجتماع و در مشارکتهای اجتماعی و کار سن و سال فرد با سن تقویمی او هماهنگ است؟ گاهی می‌بینیم سن تقویمی شخصی از سن اجتماعیش بسیار بالاتر است اما کمترین آداب اجتماعی را هم ندارد، پس باید بدانیم سن اجتماعی در ازدواج از سن تقویمی بسیار مهم تر است.

3- سن ارتباطی

این که بتوانید تشخیص دهید که نوع ارتباط شما با مادرتان باید متفاوت باشد با خانم همسایه، با سوپر مارکت محله، با برادر همسرتون و ...

انسانهای موفق کسانی هستند که  سن ارتباطی خوبی دارند. بنابراین اگر کسی به سن ازدواج رسیده باشد و سن ارتباطی و اجتماعی خوبی داشته باشد، می‌توان سن و سال تقومی او را نادیده گرفت.

در صورتی که تفاهم واقعی در ازدواج وجود نداشته باشد، تفاوت ها دست به کار می شوند. تفاوت های مذهبی، سنی، اقتصادی، اجتماعی و ...

 

مشاوره رایگان

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، کافیست با ما تماس بگیرید. کارشناسان عروسی مارکت در کنار شما هستند.